Chitosan a odchudzanie. Sprawdzamy właściwości!

Odchudzanie jest procesem długotrwałym i wymagającym od nas nie lada wysiłku. Wiele osób nie posiada wystarczająco silnej woli do stosowania odpowiedniej diety czy ćwiczeń fizycznych, szukającym tym samym szybszego sposobu na utratę wagi. Jednym z takowych sposobów ma być właśnie chitosan.

Co to jest chitosan?

Chitosan to tzw. bloker tłuszczu, który produkowany jest z chityny obecnej w pancerzach skorupiaków i dość często jest on składnikiem suplementów odchudzających. Wyjątkowe właściwości chitosanu polecane są jako bardzo efektowny sposób na zgubienie kilogramów nawet dla osób, które nie są w stanie zrezygnować z diety wysokokalorycznej. Czy takie działanie chitosanu jest zdrowe? Jak rzeczywiście działa on na organizm?

Działanie

Uważa się, że chitosan przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, jednak nie ma to nic wspólnego z prawdą. Nie ma on najmniejszego wpływu na procesy energetyczne zachodzące w naszym organizmie, a ewentualnie umożliwia rozłożenie dostarczonych do organizmu tłuszczów przez enzymy trawienne. Efektem tego, jest fakt, że większość spożywanych przez nas tłuszczów wydalana jest wraz z kałem, aniżeli trafia do ustroju.

Zdrowa dieta wymaga spożywania tłuszczów, które są nam niezbędne do przyswojenia witaminy A, D, E oraz K, a także regulacji pracy układu hormonalnego. Niedobór tłuszczu w diecie odbije się negatywnie na stanie naszego zdrowia. Odchudzanie nie powinno wiązać się z całkowitą rezygnacją z tłuszczów, a jedynie z ograniczeniem ich spożycia.

Dawkowanie i skutki uboczne

Chitosan przyjmowany jest najczęściej w dawkach od 1500 do 3000 miligramów dziennie. Dawkę tę najkorzystniej jest podzielić na dwie równe porcje, które będą przyjmowane przed dwoma największymi posiłkami dnia, szczególnie takimi, które zawierają dużo tłuszczów.

Chitosan powoduje dużo kontrowersji, jak i sposób w jaki on działa. Spożywane tłuszcze oprócz funkcji energetycznej spełniają wiele innych funkcji związanych bezpośrednio ze zdrowiem i samopoczuciem. Ograniczenie wchłanialności tłuszczu wywołane przez spożywanie chitosanu może mieć negatywny wpływ na naszą sprawność, długoterminowe zdrowie, ale i samopoczucie.
Spożywanie chitosanu ma jeszcze jeden skutek uboczny, związany z wypróżnianiem. Tłuszcz, który nie został wchłonięty w jelicie cienkim, będzie musiał zostać wydalony z naszego organizmu pod postacią stolca, który zwiększy swoją masę, powodując zaparcia i gazy.

Przeciwwskazania do zażywania chitosanu

Na różnych forach internetowych chitosan opinie ma różne, zarówno pozytywne, jak i masę negatywnych. Przykładowo nie może być on spożywany przez osoby cierpiące na alergie pokarmową na owoce morza, w tym właśnie na chitosan. Osoby te po zastosowaniu go odczuwają przykre dolegliwości od strony układu pokarmowego, a niejednokrotnie uskarżają się również na pojawiające się zmiany skórne.

Ma on również duży wpływ na wchłanialność leków, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność przyjmując zarówno leki, jak i chitosan. Część leków rozpuszczalna jest właśnie w tłuszczach, a gdy jest ich zbyt mała ilość działanie leków jest ograniczone.

Chitosan wpływa również na obniżenie poziomu cukru we krwi, obniżenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czy problem z przyswojeniem magnezu. Pomimo właściwości odchudzających zażywanie chitosanu może okazać się szkodliwe dla zdrowia, więc nie jest on środkiem całkowicie bezpiecznym dla naszego organizmu. Aby móc mówić o skutecznym odchudzaniu należałoby go przyjmować przez dłuższy okres czasu, jednak to naraża nas na bardzo poważne niedobory witamin i innych niezbędnych składników pokarmowych.

W przypadku chęci zrzucenia nadprogramowych kilogramów warto zastosować odpowiednią dla naszego organizmu dietę, która zostanie rozpisana przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest