Dobry film i chipsy. To niezwykle zgrany duet, niczym Bonnie i Clyde albo Starsky i Hutch w świecie kina. Doskonale sprawdza się podczas szalonych imprez, rodzinnych spotkań, randek lub samotnych wieczorów spędzonych przed telewizorem. Ale czy obracanie się w takim „towarzystwie” rzeczywiście wychodzi nam na dobre? Niekoniecznie. O ile zabawna komedia pozwala odpocząć po dniu ciężkiej pracy i oderwać się od codziennych problemów, o tyle sięganie po słone przysmaki przy każdej nadarzającej się okazji może przynieść więcej szkód niż korzyści… Dlaczego? Przekonajcie się!
Spis treści
Chipsy – smaczne przekąski o niekorzystnym wpływie na organizm
Dowodów na potwierdzenie postawionej wyżej tezy nie trzeba daleko szukać. Wystarczy przyjrzeć się bliżej etykietom przekąsek, jakie kupić można w osiedlowym sklepie bądź supermarkecie. Co na nich znajdziemy? Mnóstwo dziwnych i niezbyt zachęcających nazw. Najwyższa pora rozszyfrować te wszystkie obco brzmiące wyrazy i sprawdzić jak poszczególne składniki chipsów wpływają na ludzki organizm:
- glutaminian monosodowy (sól sodowa kwasu glutaminowego) – to jeden z najczęściej wykorzystywanych wzmacniaczy smaku w przemyśle gastronomicznym, przyjmowany w zbyt dużych ilościach może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości.
- maltodekstryna – polisacharyd stosowany jako środek stabilizujący, zagęszczający i konserwujący, może powodować biegunki, wzdęcia i alergie.
- lecytyna sojowa – zazwyczaj stanowi produkt uboczny procesu wytwarzania oleju, może wywoływać zmiany skórne, kłopoty gastryczne, problemy z orientacją w terenie oraz wyraźnym widzeniem.
- utwardzony olej palmowy – zawiera tłuszcze trans, które sprzyjają rozwojowi niepłodności, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak na przykład: zawał serca, niewydolność żylna, miażdżyca, udar mózgu, arytmia, etc.
- sól – spożywana w nadmiernych ilościach obciąża nerki, podnosi poziom ciśnienia tętniczego krwi, negatywnie oddziałuje na kości i stawy, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór żołądka, osteoporozę, etc.
- rozdrobniona pulpa ziemniaczana – wysoko przetworzone ziemniaki tracą wszystkie wartości odżywcze i nie dostarczają organizmowi ważnych witamin czy mikroelementów.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną, nader istotną kwestię, a mianowicie wartość energetyczną opisywanego produktu. Jedna paczka chipsów o wadze stu gram zawiera około 500-570 kalorii, czyli mniej więcej tyle, co dwa średniej wielkości pączki z nadzieniem, dwa duże kawałki pizzy z serem albo obiad złożony z dwóch dań.
Chipsy – przyjemność, od której nie sposób się oderwać
Przywołane twierdzenie brzmi jak slogan reklamowy. Niestety tkwi w nim sporo racji. Ile razy obiecywaliście sobie „zjem tylko trochę”, a po paru chwilach ze zdziwieniem orientowaliście się, że opakowanie jest już puste? Z pewnością wiele, prawda? Dlaczego tak się dzieje? Czemu po spałaszowaniu kilku ziemniaczanych krążków, chwytamy za następne, a potem kolejne… Spożywanie wspomnianej przekąski wpływa na pracę mózgu, który zaczyna wytwarzać endokanabinoidy, czyli związki o działaniu zbliżonym do kanabinoidów obecnych w marihuanie. Ponadto, chipsy mocno pobudzają ośrodek nagradzania znajdujący się w układzie limbicznym, odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności.
Chipsy z jarmużu – zdrowa alternatywa dla gotowych produktów
Jak wiadomo, przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dlatego nie zamierzamy Was namawiać do rezygnacji z jedzenia ulubionych przysmaków. Będziemy Was natomiast zachęcać do zastąpienia gotowych, „sklepowych” przekąsek wyrobami własnej roboty. Ich głównym składnikiem wcale nie muszą być ziemniaki. Prezentujemy Wam przepis na domowe chipsy z liści jarmużu:
Składniki:
- świeży jarmuż (1 duży pęczek)
- olej roślinny lub oliwa z oliwek (2 łyżki)
- skórka z cytryny (1 łyżeczka)
- przyprawy: chili, sól himalajska, słodka bądź wędzona papryka (1/4 łyżeczki)
Sposób przyrządzenia:
- Jarmuż należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie pozbawić liście twardych łodyg i rozgrzać piekarnik do temperatury 150-160 stopni Celsjusza.
- Liście jarmużu trzeba porwać na mniejsze kawałki, przełożyć je do miski, polać olejem lub oliwą i wymieszać z pozostałymi składnikami.
- Wyłożyć blachę papierem do pieczenia i ułożyć na niej przygotowane wcześniej liście jarmużu, tak, by nie zachodziły na siebie.
- Piec w piekarniku od 3 do 10 minut (liście powinny lekko zbrązowieć na końcach, czas pieczenia zależy od odmiany jarmużu oraz wielkości poszczególnych chipsów).
Chipsy – jeść czy nie jeść?
Chipsy to bez wątpienia jedna z najmniej zdrowych i najbardziej tuczących przekąsek. Sklepowe przysmaki zazwyczaj są pozbawione wartości odżywczych. Zawierają zaś szereg szkodliwych substancji zwiększających ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Dlatego zamiast kupować gotowe smakołyki, lepiej zrobić je samemu w zaciszu domowego ogniska. Wystarczy garść warzyw, szczypta przypraw, odrobina oleju i trochę dobrych chęci.