5 wczesnych oznak, że pijesz za mało wody

Należy pamiętać, że w ciągu dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów, co stanowi około 8 szklanek dziennie. Nasz organizm składa się z 70 % wody, jeśli nie nawodnimy dobrze organizmu może nam grozić odwodnienie. Odwodnienie może powodować zaburzenie elektrolitów i minerałów w organizmie, które jest odpowiedzialne za funkcjonowanie procesów metabolicznych. Po czym poznasz, że pijesz za mało wody?

5 wczesnych oznak, że pijesz za mało wody

1.Oznaki pragnienia

Po pierwsze chce nam się pić – jest to oczywisty sygnał, że dostarczamy organizmowi zbyt mało wody. Odwodnienie zaburza stężenie elektrolitów i minerałów w organizmie, co zaburza funkcjonowanie procesów metabolicznych. Gdy pijemy zbyt mało wody nasze nerki, czyli organy odpowiedzialne za produkcję moczu, nie wydalają toksyn z organizmu – w odpowiedzi podwzgórze mózgu wysyła sygnał „pragnienie”, dzięki któremu sięgasz po szklankę z wodą.

2.Widoczne efekty na skórze

Twojej skórze brakuje jędrności – twoja skóra przybiera wtedy szarawy odcień, jest sucha, brak jej jędrności i napięcia. Odwodnienie działa nie tylko na organy, jego skutki są doskonale widoczne również na zewnątrz. Problemy ze skórą to bardzo częsty objaw odwodnienia, a woda nawilża organizm nie tylko, wewnątrz ale i zewnątrz. Skóra to największy organ, dlatego potrzebuje dużych ilości wody. Jeśli zauważyłaś u siebie przesuszenie,  łuszczenie, suche skórki i zaczerwienienia naskórka, mogą to być pierwsze objawy świadczące o odwodnieniu organizmu. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie sprawia, że produkujemy mniej potu i naturalnych olejów, które chronią skórę przed wysuszeniem. Jeśli ten problem będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, skóra stanie się bardzo sucha i straci swoją elastyczność.

3.Osłabienie podczas wysiłku

Nasze mięśnie również są zbudowane z wody. Im mniej jej pijesz, tym mniejszą masz masę mięśniową. Właśnie z tego powodu tak ważne jest nawodnienie organizmu przed, w czasie i po treningu. Płyny są potrzebne nie tylko po to, by ugasić pragnienie i zmniejszyć zmęczenie, ale są też niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ścięgien i mięśni. Dodatkowym plusem picia wody jest mniejsze ryzyko wystąpienia bolesnych zakwasów oraz skurczy po aktywności fizycznej.

4. Zmęczenie i osłabienie

Osłabienie i zmęczenie-uczucie znużenia i zmęczenie często wcale nie są wynikiem niewyspania, a właśnie braku odpowiedniej ilości wody w diecie. Kiedy organizm czerpie wodę z tkanek i komórek, ty zaczynasz czuć się coraz gorzej i brakuje ci energii. Najczęściej po południu czujemy nagły spadek sił i zwykle sięgamy po kawę – to błąd, ponieważ może ona dodatkowo odwadniać. Jeśli czujesz się senny, zacznij od wypicia szklanki wody, a dopiero później szukaj innych sposobów na pobudzenie.

5. Analiza moczu

Kolor moczu jest jedną z głównych oznak odwodnienia. Im jaśniejszy kolor moczu tym twój organizm jest lepiej nawodniony, im ciemniejszy tym gorzej. Jeśli jednak cierpisz z powodu odwodnienia, możesz zauważyć znaczące zmiany. Jeśli barwa moczu staje się coraz ciemniejsza może to oznaczać, że twój organizm potrzebuje natychmiastowego nawodnienia. Pamiętaj, że wodę powinno pić się powoli, wtedy ciało stopniowo odbudowuje jej poziom w organizmie.

Woda jest m.in. odpowiedzialna za dostarczenie składników odżywczych do tkanek i zachowanie odpowiedniej ilości krwi w organizmie. Jest również przenośnikiem i regulatorem ciepła, pochłania jego nadwyżki i wydala je przez powierzchnię skóry. Odwodnienie może być powodem przegrzania organizmu. Nawet niewielki nieuzupełniony deficyt wody może spowodować zmniejszenie wydolności, a to może być przyczyną udaru cieplnego. Woda ma podstawowe znaczenie dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem wszystkich komórek, a jej zawartość w organizmie waha się w granicach od 45 do 78 proc. i zmienia się z wiekiem. Najwięcej wody znajduje się w płodzie (ok. 90 proc.) i u noworodka (ok. 75 proc.). U dorosłych woda stanowi ok. 70 proc. masy ciała, a u seniorów 45-50 proc. I o ile dorosły człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć ponad miesiąc, o tyle bez wody nie przeżyje dłużej niż kilka dni, dlatego stwierdzenie, że „woda to niezbędny element codziennej diety” jest jak najbardziej zasadne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest