Izotonik to napój, który zapewnia nawodnienie w trakcie dużego wysiłku. Podczas maratonu, ćwiczeń na siłowni lub po prostu aktywnego dnia, tracimy dużą ilość wody, niezbędnej do prawidłowej pracy naszego organizmu. Izotoniki, to wybawienie sportowców także za sprawą składników mineralnych, które uzupełniają brak sodu, potasu i magnesu. Napoje dla przyszłego biegacza to także spory wydatek, dlatego sprawdźmy jak można je zrobić samemu!
Spis treści
Skład izotoników – czym są?
Izotoniki w swoim składzie liczą pięć bardzo nieprzypadkowych składników. Należy do nich głównie woda, która odpowiada za wydolność naszego organizmu. Drugim ważnym składnikiem jest sód. Sód odpowiada za prawidłowe przyswajanie wody w naszym organizmie. Dla zachowania prawidłowej pracy układu mięśniowego i nerwowego, izotoniki zawierają potas, magnes oraz wapń. Dodatkowo, magnez gwarantuje prawidłową temperaturę ciała podczas wysiłku. Glukoza i węglowodany dostarczają energię i pobudzają ciało do wytrzymałości podczas ćwiczeń. Pamiętaj, że napoje dla sportowców pijemy wtedy, kiedy nasza aktywność przekracza 3,5 godziny. Jeśli twój trening jest sporadyczny, krótkotrwały i charakteryzuje się lekką intensywnością, nie ma konieczności przyjmowania izotoników, Wystarczy woda mineralna lub inny napój. Napoje te są również dobrym rozwiązaniem po hucznej imprezie. Izotoniki na kaca przywrócą niedobór wody w organizmie.
Domowe izotoniki – przepisy
Jeśli chcesz zaoszczędzić na sklepowych izotonikach, możesz wykonać go samodzielnie w domu. Składniki, które zapewnią ci nawodnienie podczas treningu, na pewno masz w lodówce, dlatego nie musisz martwić się o jego wyszukane formy. Najważniejszą częścią każdego izotonika jest woda. To ona w połączeniu z glukozą, cukrem lub innymi węglowodanami, zapewni smaczny napój, równy temu sklepowemu. Innym rozwiązaniem będzie zakup nawadniacza w proszku. Izotoniki w proszku są szybkim rozwiązaniem dla tych, posiadających mała ilość czasu w domu. Ich cena waha się w granicach od 25 do nawet 60 zł, w zależności od pojemności opakowania.
Przepis na prosty izotonik
- 1 litr wody mineralnej
- 3 łyżki prawdziwego miodu
- ¼ łyżeczki soli
- Mięta lub melisa w liściach, do wyboru
Przepis na izotonie z soku owocowego
- 400 ml soku owocowego według uznania, niesłodzonego
- 400 ml wody źródlanej lub mineralnej
- ¼ łyżeczki soli
Przepis na izotonik owocowy
- 500 ml soku jabłkowego
- Wyciśnięty sok z połówki limonki
- 2 łyżki miodu naturalnego
- Świeże listki mięty
- 1 musująca tabletka magnezu
- ¼ łyżeczki soli
Wszystkie składniki mieszamy i czekamy, aż składniki wsiąkną w siebie. Tak przygotowany napój, wkładamy do lodówki i schładzamy do czasu odbycia treningu. Do napoju możemy również włożyć lód.
Napoje dla sportowców podczas treningu
Izotoniki warto pić zarówno przed, w trakcie, jak i po odbytym wysiłku. Maratończycy w trakcie długich dystansów uzupełniają regularnie zapotrzebowanie na płyn w postaci napoi wzmacniających. Dla wydajniejszej pracy organizmu, warto jest zadbać o odpowiednie nawodnienie przed wysiłkiem. Izotonik dostarczy odpowiednią ilość wody i mikroelementów, co wpłynie na efektywność i wytrwałość. Napoje, które są uzupełniane na bieżąco uzupełniają glukozę i najpotrzebniejsze składniki. Po odbytym wysiłku, pełnią funkcje suplementacji potreningowej, potrzebnej do prawidłowej regeneracji.
Izotonik jaki wybrać?
Jeśli zdecydujesz się na zakup izotonika w sklepie uważaj, aby twój wybór był właściwy. Producenci oferują bardzo wiele możliwości smakowych, niezważając na skład proponowanych napojów w proszku. Jaskrawe kolory napoi, najprawdopodobniej będą zawierać dużo chemii, poprzez zawartość barwników. Wykonując izotonik z proszku pamiętaj, aby nie mieszać za dużej ilości proszku z wodą. W innym przypadku napój będzie zalegać w układzie pokarmowym.