3 najbardziej drastyczne diety

Spójrzmy prawdzie w oczy, utrata wagi może być nie lada wyzwaniem. Wszystkie czyhające na nas smakowite pokusy i chwilowe słabości, spowodowane stresem codziennego życia, mogą sprawić, że przegrywamy walkę z nadwagą.

Wraz z końcem zimy i pojawiającymi się w sklepach kostiumami kąpielowymi i zwiewną odzieżą, każda z nas czuje się poniekąd zmuszona do podjęcia próby pozbycia się resztek zimowej oponki. Nie ma nic gorszego niż desperacja w odchudzaniu. Chcąc szybko zrzucić kilogramy, często sięgamy po ekstremalne diety, które z początku wydają się szybką i atrakcyjną opcją, jednak w rzeczywistości mogą się przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych.

Wiele skrajnych reżimów dietetycznych wymaga wyeliminowania całej grupy żywności. Inne z kolei opierają się na założeniu, że porządny detoks oczyści organizm, co przyczyni się do szybszej utraty wagi. Niektóre z diet posuwają się tak daleko, że eliminują, cóż, wszelką żywność.

Niezależnie od metody, niezdrowo jest przez dłuższy czas stosować się restrykcyjnej diety, która w szybkim tempie pozwala zrzucić kilogramy. Te wyniki, które być może świetnie wyglądają w lustrze, mogą być szkodliwe dla zdrowia i rzadko, jeśli w ogóle, są długotrwałe.

Drastyczne diety – wybieramy TOP3!

3. Diety sokowe

Tego typu diety zapewniają oczyszczenie organizmu oraz redukcję kilku kilogramów w szybkim tempie. Obejmują one spożywanie tylko świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw – najczęściej przez co najmniej trzy dni.

Tego typu „detoksy” nie są zrównoważone pod względem odżywczym. Jedząc same owoce i warzywa, nie dostarczasz organizmowi potrzebnej energii z węglowodanów, białka, niezbędnych tłuszczów i minerałów, których nie znajdziemy w produktach roślinnych.

Firmy promujące diety sokowe zalecają stosowanie się swoich planów na krótkie okresy. Jeśli więc tracisz wagę, stosując taką dietę, większość z tego co stracisz, to woda i mięśnie, a nie tłuszcz, a utracona waga szybko wraca po powrocie do normalnego jedzenia.

Regularne stosowanie diety sokowej, może spowodować anemię, a twoje kości mogą cierpieć z powodu niedoboru wapnia. Dieta sokowa nie jest wskazana dla osób zmagających się z cukrzycą. Picie dużych ilości soków może być niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi.

Skutkami ubocznymi stosowania takiej diety są m. in.: spadek energii, zmęczenie, bóle głowy, biegunka, zaparcia i nieświeży oddech.

2. Dieta Dukana

Gwałtowna utrata wagi w połączeniu z niedoborami składników odżywczych powoduje znacznie więcej szkód niż pożytku. Skutki uboczne diety Dukana mogą obejmować nieświeży oddech, zaparcia, suchość w ustach i zmęczenie.

Dieta nie spełnia podstawowych wymagań żywieniowych człowieka, szczególnie dlatego, że znacznie ogranicza istotne grupy żywności, takie jak owoce i warzywa. W diecie brakuje witamin A, B2, C i D, a także folianów, potasu i błonnika. Na dodatek istnieje wysokie ryzyko rozwoju kamieni żółciowych i szybkiego przybrania na wadze po zakończeniu diety (efekt jojo).

Nic dziwnego, że dieta Dukana zasłużyła sobie na miano jednej z pięciu najgorszych diet na świecie w 2011 roku. Niebezpieczne diety, które obiecują szybkie i łatwe odchudzanie, pozbawione są niezbędnych składników odżywczych i sieją w naszym organizmie spustoszenie.

1. Dieta jednoskładnikowa

Ostatnio panuje moda na tzw. monodiety – czyli diety jednoskładnikowe, które obiecują szybką i drastyczną utratę wagi. Podstawę jadłospisu diet jednoskładnikowych stanowi jeden produkt, np. grejpfrut, czy kapusta.

Bez względu na to, co przeczytasz w Internecie: nie ma jednego produktu (lub grupy żywności) na świecie, który dostarczy absolutnie wszystkich składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego tego typu diety nie są zalecane, nawet krótkoterminowo.

Każda utrata masy ciała, której doświadczasz, to prawdopodobnie utrata wody i mięśni, a nie utrata tkanki tłuszczowej. W przypadku długotrwałego stosowania diety jednoskładnikowej może dojść do poważnych uszczerbków na zdrowiu, takich jak anemia i osteoporoza.

Ogólne skutki uboczne zazwyczaj obejmują spadek energii, zmęczenie, drażliwość i złe samopoczucie. W zależności od tego, czego unikasz, dieta może także powodować zaparcia, biegunkę lub wzdęcia.

Drastyczne diety być może są skuteczne – ale tylko na krótką metę. Starajmy się skupić się na utrzymaniu zrównoważonej diety, i łączmy ją z regularnymi ćwiczeniami, aby zapewnić bezpieczną utratę wagi, która pozwoli nam pozbyć się niepotrzebnych kilogramów na dłużej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest