Dieta od świętej Hildegardy – odchudza i oczyszcza

W internecie i w poradnikach dietetycznych obecnie aż roi się od „cudownych diet”, które mają zagwarantować nam szybkie schudnięcie przy możliwi najmniejszym wysiłku i niewielkich wyrzeczeniach. Mimo to niektóre diety zasługują na naszą uwagę, a oprócz działania odchudzającego wpływają również w inny sposób na nasz organizm. Jedną z takich diet jest dieta od świętej Hildegardy – nazywana inaczej dietą orkiszową, nie tylko odchudza, ale i oczyszcza. Przedstawiamy zatem jej zasady i działanie.

Dieta orkiszowa – jak to działa?

Dieta wg świętej Hildegardy to bardzo uniwersalny program żywieniowy, który może stosować właściwie każdy – niezależnie od schorzeń czy nietolerancji. Dieta ta oparta jest na orkiszu, który powinien być obecny w każdym posiłku (najlepiej spożywać trzy dziennie – śniadanie, obiad i kolację). Mleko, produkty mięsne i przetwory powinny natomiast być traktowane jako „dodatek” do żywienia i powinniśmy spożywać je znacznie rzadziej.
Obecnie wybór produktów orkiszowych jest naprawdę szeroki – od pieczywa, przez makarony i kasze, aż po muesli i otręby. Oprócz tego, ważne miejsce w diecie świętej Hildegardy zajmują warzywa takie jak koper włoski, fasola, pietruszka, buraki czy gotowana marchew.

Złote zasady zdrowego życia świętej Hildegardy

Ta średniowieczna mniszka już prawie tysiąc lat temu opracowała zasady racjonalnego odżywiania i zdrowego życia, które gwarantują dobre samopoczucie i długowieczność. Oto one:

  1. Jeść i pić właściwie
  2. Czerpać energię z czterech żywiołów (wody, ziemi, powietrza i ognia)
  3. Zachowywać równowagę między ruchem (pracą) a odpoczynkiem
  4. Wypracować właściwy dla siebie rytm snu
  5. Oczyszczać regularnie organizm
  6. Nieustannie poznawać siebie, swoje mocne strony i słabości

Niektóre z powyższych haseł mogą brzmieć anachronicznie, jednak możemy je odnieść również do współczesnego życia, gdy bardzo często zabiegani, nie dosypiamy, czy pochłonięci pracą nie zawsze znajdujemy kilka chwil na relaks. Widać zatem, że dieta i życie wg świętej Hildegardy mogą być aktualne i w XXI wieku, a średniowieczne mądrości okazują się niezmienne
i uniwersalne.

Dieta od świętej Hildegardy – odchudza i oczyszcza
5 (100%) 1 głosów