Dieta meal replacement – zasady, efekty i opinie

Będąc na restrykcyjnej diecie nie trudno znudzić się przygotowywaniem posiłków na cały tydzień. Na widok tych samych produktów nie jednemu odechciewa się wymarzonego beach body. Istnieje jednak wyjście z tej patowej sytuacji monotonni jadłospisu w postaci zdrowych zamienników zwanych meal replacements.

Czym są meal replacements?

Najczęściej występują w postaci niskokalorycznych szejków lub batonów, które zawierają proteiny, węglowodany oraz tłuszcz, a także bogate są w witaminy i minerały. Szejki są dostępne w formie gotowej do spożycia lub jak w przypadku szejków białkowych, w postaci proszku o różnych smakach. Meal replacements, czyli po prostu zamienniki normalnych posiłków na talerzu, zostały stworzone z myślą o promowaniu utraty wagi i utrzymaniu wypracowanej formy. Niektóre z nich mają za zadanie ulepszyć siłę oraz wytrzymałość. Dostępne produkty zawierają 300-400 kalorii, jednakże ostatnie wyniki badań potwierdziły przypuszczenia, jakoby zamienniki posiłków o kalorystyce 800-1800 przyczyniały się do takiej samej utraty wagi, jak w przypadku tych niskokalorycznych. Dlatego też zaniżone kalorie w dostępnych napojach i batonach nie są rekomendowane przez profesjonalistów. Znane szejki białkowe mają za zadanie uzupełnić jadłospis w brakujące proteiny, natomiast meal replacements są całkowitymi substytutami dużych posiłków spożywanych w ciągu dnia.

Zasady spożywania meal replacements

W diecie nie ma ustawionej poprzeczki, ani żaden z producentów nie narzuca planu dietetycznego. Jedyne, na czym należy się skupić, to wybranie odpowiednich produktów, które w bogaty i różnorodny sposób zastąpią przynajmniej jeden duży posiłek w ciągu dnia, ale jednocześnie dostarczy dokładnie takich samych wartości odżywczych, jak talerz protein, warzyw i węglowodanów. Wybrany szejk lub baton muszą odpowiadać takim samym wartościom, w które bogaty jest na przykład filet z indyka z brązowym ryżem i warzywami.

Efekty diety z zamiennikami posiłków

Badania dowiodły, że osoby, które zamieniły dwa główne posiłki w ciągu dnia na szejki lub batony, zgubiły po 3 miesiącach prawie 3 kilogramy więcej niż osoby spożywające pełne dania w surowej postaci. Największy problem zawsze leży w sytuacji, kiedy osoby na diecie redukcyjnej muszą ucinać kalorie, borykają się także z niedoborem wartości odżywczych, które znikają wraz z węglowodanami. Nic takiego nie ma miejsca, gdy zamieniają niskokaloryczny posiłek meal replacement. Są to produkty o różnej wartości kalorycznej, dopasowywanej do odmiennych potrzeb, ale nadal dostarczające bogactwo protein, tłuszczy i węglowodanów. Podczas gdy u niektórych nie doszło do znaczących zmian w trakcie stosowanie diety, spożywanie zamienników do codziennych posiłków utrzymało ich organizm w doskonałej kondycji i poprawiło rezultaty siłowe.

Ukryty efekt wspomagający trening osób chorych na cukrzycę

Dobra wiadomość dla cukrzyków, albowiem dieta meal replacement uchodzi za jedną z najlepszych, z którą takie osoby mogą się zetknąć w czasie swojej przygody z fitnessem. Diabetycy muszą szczególnie dbać o swoje ciało i na to, co spożywają w codziennym życiu. Cukrzycy z II typem tej choroby walczą z utratą wagi znacznie wolniej niż zdrowe osoby. Badania nad meal replacements wykazały, że pacjenci z cukrzycą II typu zrzucają wagę minimalnie szybciej, jeśli przejdą na dietę z szejkami i batonami. Najważniejsze jednak jest to, że te produkty zaniżają cukier we krwi oraz zły cholesterol LDL. Pomagają także w utrzymaniu efektów diety na dłużej.

Meal replacements zmieniają postrzeganie diety restrykcyjnej w zabieganym życiu cywilizacyjnym. Są łatwe w przygotowaniu, ogólnodostępne, można je konsumować dosłownie wszędzie, nie trzeba spędzać godzin w kuchni, ani zmuszać się do zasiadania przed stołem. Najistotniejszym faktem jest jednak to, że są pełne wartości odżywczych, których potrzebuje ludzkie ciało do codziennego funkcjonowania plus intensywnych treningów i utrzymania dziennej dawki kalorii w celu uzyskania wymarzonej sylwetki. Sprawdzą się także podczas podróży. Warto włączyć je do swojego jadłospisu choćby po to, aby dostarczyć pełni wartości odżywczych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest