Dieta koreańska – kilka prostych zasad! Sprawdzamy opinie i jadłospis

Działa odchudzająco, a jej dalekie korzenie inspirują do eksperymentowania z nieznanymi smakami. Podobno pokochały ją gwiazdy. Dowiedz się jak wygląda dieta koreańska.

Koreańska dieta znana również jako dieta K-pop inspirowana jest tradycyjną kuchnią koreańską. Oferuje jasno określony jadłospis, który dostarczy energii i wyeliminuje zbędne substancje w organizmie. Stosowanie specjalnych zaleceń ma poprawić wygląd skóry i przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.

Jej plusem jest niewątpliwie minimalna ilość jedzenia przetworzonego, a także ograniczenie spożycia produktów bogatych w tłuszcz i cukier. Bardzo ważnym założeniem koreańskiej diety jest także obróbka termiczna produktów. Koreańczycy rzadko kiedy smażą jedzenie. Zamiast tego wybierają pieczenie lub duszenie.

Dieta koreańska – zasady

Będąc na diecie koreańskiej należy pamiętać także o tym, żeby nie spożywać pszenicy i nabiału. Posiłki składają się zazwyczaj z ryżu, warzyw, niektórych gatunków mięsa, ryb lub owoców morza. Kimchi czyli sfermentowana kapusta to kolejny ważny składnik diety koreańskiej.

Kolejna zasada to kontrolowanie wartości kalorycznej posiłków. Nie ma określonego maksimum, ale spożywanie zup i warzyw może pozytywnie wpłynąć na bilans energetyczny. Jedzenie typowo koreańskich dań ma zapewnić ograniczenie kalorii bez poczucia głodu.

Należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody. 2-3 litry wody dziennie to podstawa diet odchudzających.

Świetnym urozmaiceniem przemyślanego jadłospisu są regularne ćwiczenia. Najlepiej wykonywać specjalnie przygotowane treningi K-pop.

Czy ta dieta jest rzeczywiście skuteczna?

Tradycyjne koreańskie posiłki są bogate w warzywa, które zawierają dużo błonnika. Diety bogate w błonnik mogą pomóc schudnąć, zmniejszając uczucie głodu. Dieta koreańska eliminuje również przekąski, a także zmniejsza ogólne spożycie kalorii.

Owoce i warzywa chronią przed chorobami przewlekłymi, na przykład cukrzycą typu 2 i chorobami serca. Kimchi może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. Kimchi ma także korzystny wpływ na zdrowie jelit.

Dieta koreańska zbawiennie wpływa także na cerę trądzikową. Wszystko dzięki zmniejszeniu spożycia nabiału. Nabiał stymuluje bowiem uwalnianie insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu, a te czynniki mogą odgrywać kluczową rolę w powstawaniu trądziku.

Dieta koreańska jest bogata w składniki odżywcze i zbilansowana. Nie ma tutaj ścisłych wytycznych dotyczących ilości jedzenia. Obejmuje ona wiele przepisów także wegetariańskich, wegańskich czy bezglutenowych.

Co można jeść?

Będąc na diecie koreańskiej można jeść:

  • owoce – wszystkie rodzaje są dozwolone. To dobry zamiennik słodyczy,
  • warzywa – można jeść je na surowo, w postaci gotowanej lub kiszonej. Dobrym pomysłem są też zupy,
  • produkty zwierzęce bogate w białko – mięso, jajka, ryby i owoce morza. Małe ilości tych produktów muszą znaleźć się w większości posiłków,
  • zamienniki mięsa – tofu, suszone grzyby shiitake i boczniaki,
  • ryż, w tym biały ryż i makaron ryżowy,
  • inne ziarna z wykluczeniem pszenicy.

Przykładowe jadłospisy na jeden dzień:

Na śniadanie: 150 gram sałaty z tartej marchwi + 1 tost z ciemnego chleba.
Na obiad: 200 gram sałaty ze świeżych warzyw + kawałek chleba + szklanka jabłkowego soku.
Na kolację: 100 gram ugotowanego ryżu + połowa grejpfruta.

Na śniadanie: 200 gram owocowej sałaty + szklanka soku pomarańczowego.
Na obiad: 250 gram ugotowanego szparaga + 150 gram kapuścianej sałaty + kawałek chleba.
Na kolację: 250 gram grzybów + 1 gotowany ziemniak.

Na śniadanie: 1 szklanka jabłkowego soku + 2 jakiekolwiek owoce + 1 tost z ciemnego chleba.
Na obiad: 300 gram ugotowanego szparaga + ryż + 1 jabłko + malutki kawałek chleba.
Na kolację: 2 zapiekane ziemniaki + 200 gram ugotowanej ryby.

Opinie

Dieta koreańska staje się odpowiedzią na zapotrzebowania współczesnych kobiet. Eksperci przekonują, że ograniczenie spożywania tłuszczy i cukrów pozytywnie wpływa na organizm. Pamiętajmy jednak, że dieta powinna być zbilansowana i dostarczać odpowiedniej dawki kalorii. Nie popadajmy więc w skrajność, lecz systematycznie modyfikujmy nawyki żywieniowe.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest