Dieta Gersona – zasady, wskazania i efekty

Dieta Gersona swoją nazwę wzięła od nazwiska jej twórcy — doktora Maxa Gersona, który opracował ją z myślą o usuwaniu przyczyn powstawania chorób nowotworowych. Według niego twory patologiczne to uszkodzenia tkanek, które powstają wskutek zaburzenia równowagi sodowo-potasowej, narastającego zatrucia organizmu oraz trwałego niedoboru składników odżywczych.

Na czym polega dieta Gersona i dla kogo jest przeznaczona?

Terapia Gersona polega na aktywacji mechanizmu samoleczenia, który pozwala, by ciało samo walczyło ze schorzeniami, rakiem, artretyzmem, trądzikiem, cukrzycą, silną, nawracającą migreną, chorobami serca i innymi dolegliwościami. W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej zwraca uwagę na leczenie źródła choroby, a nie jej objawów.

Max Gerson uważał, że jedną z przyczyn wszelkich schorzeń cywilizacyjnych są toksyny zawarte w pożywieniu, wodzie i powietrzu. Dieta Gersona kładzie nacisk na odżywienie tkanek dużą ilością substancji pokarmowych, a także usuwanie zalegających w organizmie trucizn, które pobieramy z otoczenia. Fundamentem terapii Gersona są świeże, wyciskane z pozbawionych pestycydów warzyw i owoców soki, wegetariańskie, niskotłuszczowe posiłki bez soli oraz lewatywa z kawy. Dieta ta przeznaczona jest w szczególności dla osób cierpiących na choroby nowotworowe, cywilizacyjne, ale także tych, które chcą oczyścić organizm z toksyn, jak i poprawić swój stan zdrowia.

Zasady terapii Gersona

Podczas terapii należy wypijać 13 szklanek świeżo wyciśniętych soków z ekologicznych owoców, najlepiej, jeśli będzie to sok marchewkowy, marchewkowo-jabłkowy, pomarańczowy czy zielony koktajl. Należy je spożywać regularnie co godzinę, soki można maksymalnie przechowywać trzy godziny w zamkniętym pojemniku w lodówce. Poza nimi rekomendowane są herbaty ziołowe takie jak: mięta, rumianek, lipa, kwiat pomarańczy, Essiac, pau d’arco.

W codziennym jadłospisie powinny pojawić się trzy niesłone posiłki bezmięsne złożone z owoców i warzyw z dodatkiem pełnoziarnistych produktów. Max Gerson wymyślił również zupę regulującą równowagę sodowo-potasową — zupę Hipokratesa, która hamuje rozwój nowotworu za sprawą zachowania w organizmie odczynu zasadowego. Pomiędzy posiłkami wskazane jest jedzenie jabłek, gruszek, bananów, pomarańczy lub winogron. Doktor Gerson udowodnił, że jedyny tłuszcz, który nie działa nowotworowo i utleniająco to olej lniany, dlatego warto stosować go w terapii oczyszczającej organizm.

Detoksykacja lewatywą z kawy

Gdy nie zagłębimy się w to zagadnienie, lewatywa z kawy może okazać się dziwnym i zaskakującym elementem terapii Gersona. Faktem jest, że bez tego zabiegu cała dieta nie jest wystarczająco efektywna, a bywa również niebezpieczna, ponieważ pacjent zaczynający ją stosować ma w swoim ciele toksyny, które wchłonął z pożywienia zanieczyszczonego pestycydami, konserwantami oraz innymi dodatkami do żywności. W momencie radykalnej zmiany sposobu odżywiania, zdrowy pokarm jest gwałtownie przyswajany i wypiera zgromadzone w komórkach trucizny, a następnie transportuje je do wątroby. W ten sposób wątroba szybko się obciąża, co może doprowadzić do samozatrucia, a nawet śpiączki wątrobowej. Brak oczyszczania organizmu w postaci lewatywy z kawy niesie ze sobą negatywne skutki dla przewodu pokarmowego, dlatego jest to elementarny składnik terapii Gersona.

Skuteczność diety Gersona

Wiele przypadków ciężkich chorób zostało wyleczonych za sprawą terapii doktora Maxa Gersona, zostały one opisane w książce pod tytułem „Metoda doktora Gersona” autorstwa córki lekarza — Charlotte i Beaty Bishop. Charlotte Gerson jako dziecko była chora na gruźlicę, w tamtych czasach nie istniały metody leczenia tej przypadłości, jednak za pomocą metody swojego ojca wyzdrowiała, obecnie ma już 95 lat. Ta terapia wymaga wielu wystrzeżeń, nie od dziś wiadomo, że pozbawiona chemii i toksyn żywność jest kluczem do zdrowia i długowieczności, mimo to nadal nie wszyscy uważają medycynę alternatywną za skuteczną. Gdy tradycyjne metody zawodzą, człowiek ucieka się do niekonwencjonalnych środków, bez odpowiedniej kontroli ciężko ściśle trzymać się zaleceń doktora Gersona, dlatego stworzono instytut, który pośredniczy w przyjmowaniu pacjentów do kliniki, gdzie odbywa się proces leczenia.

Dieta Gersona – zasady, wskazania i efekty
4.5 (90%) 2 głosów

Related Posts

  1. normalnygosc says:

    dieta gersona dziala, owszem. to nie podlega dyskusji. mozna sie tez raka pozbyc jedzac tlusto, ale tu sie odstawia warzywa i owoce. tez sprawdzone i dziala. skoro niemiecka doktor w 1995r wyleczyla dwoje dzieci z nieoperowalnego raka mozgu sama dieta ketogenna to dziala i koniec, nie podlega dyskusji ten fakt. tylko wtedy je sie jajka, mieso. chyba lepiej zjesc zeberka miesiste czy goloneczke z piekarnika niz pic same soki z warzyw. efekt ten sam, leczniczy i na dodatek lecimy w dol z kilogramami, bo nie jemy weglowodanow calkowicie. zreszta herodot juz prawie 2500 lat temu pisal o dlugosci zycia etiopow i persow. etiopowie na gotowanym miesie i piciu mleka do 120, a persowie na zbozach do 80. mozna sobie sciagnac dzieje herodota i poczytac. zadna tajemnica. tylko kto o tym slyszal? no wlasnie, o tym sie nie mowi, chowa sie to przed ludzmi. bezdyskusyjny jest tez fakt o dobroci tluszczow zwierzecych. w zbadanej plytce miazdzycowej znaleziono uszkodzone tluszcze roslinne i zero zwierzecych. w obu przypadkach jednak trzeba pamietac o jednej rzeczy, zero marketow, bo mieso i warzywa sa zatrute.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *