Detoks alkaliczny na czym polega? Czy działa?

Zakwaszenie organizmu to częsty problem, szczególnie w naszych czasach, gdzie przetworzone jedzenie, stres, brak ruchu bądź jego nadmiar w łatwy sposób mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu. Zakwaszenie organizmu to nie tylko często pojawiający się slogan, ale realny problem mogący mieć bardzo poważne konsekwencje takie jak choroby serca, nowotwory czy cukrzyca. Naszą bronią w walce z nadmierną kwasowością organizmu jest detoks alkaliczny. Na czym polega i czy przy okazji można traktować do jako sposób na zdrowe odchudzanie?

Na czym polega detoks alkaliczny?

Detoks alkaliczny polega na spożywaniu przez określony czas produktów zasadowych – alkalizujących, które pomogą przywrócić odpowiedni stan pH w naszym organizmie, czyli ok. 7,35 – 7,45. W praktyce tymi produktami są warzywa i owoce a przede wszystkim:
buraki, kapusta kiszona, czosnek, imbir, korzeń chrzanu, włoszczyzna, rukola, cebula, marchew, pietruszka, rzodkiewka, brukselka, cukinia, seler, pomidory, dynia, por, sałata, brokuły, bakłażan, kalafior, jarmuż, ogórek zielony, cytryny, ogórki kwaszone, jabłka, grejpfruty, kiwi,

a także zioła:

  • melisa, mięta, lubczyk, oregano, rozmaryn, tymianek, bazylia

Produkty te możemy spożywać w nieograniczonej ilości i w dowolnej postaci – świeże, gotowane, duszone, pieczone, kiszone.

Podczas trwania detoksu zabronione jest spożywanie:

  • tłuszczy, serów, mleka, mięsa, ziemniaków, kaszy, zbóż, chleba, grochu, fasoli, orzechów, warzyw w puszkach i innych przetworzonych produktów, kawy, czarnej herbaty, alkoholu, nikotyny, wszystkich owoców z dużą zawartością cukrów np. gruszek, moreli, bananów, itd.

Długość trwania i etapy detoksu alkalicznego

Detoks alkaliczny trwa zazwyczaj 2 tygodnie i przebiega według następującego schematu:

  • etap wprowadzający (4 dni)- odstawienie mięsa, wędlin, słodyczy i produktów przetworzonych
  • etap przygotowawczy (2 dni) – posiłki składające się głównie z warzyw i owoców + zupy lekkostrawnej np. krupniku
  • etap właściwy (10 dni) – jemy tylko dozwolone produkty
  • etap końcowy (2 dni) – powoli dołączamy do diety lekkostrawne, do tej pory zabronione produkty z wyłączeniem mięsa, potraw smażonych czy fast foodów

Podczas detoksu dzień powinniśmy rozpoczynać od wypicia ciepłej wody z cytryną na czczo. Bardzo ważne jest też picie dużej ilości wody, co pozwoli na wypłukanie toksyn z organizmu.

Uwaga – kryzys!

Bardzo często w okolicach 3-4 dnia nadchodzi kryzys. Zamiast czuć się lepiej, możemy zacząć odczuwać mdłości, osłabienie, mogą wystąpić np. problemy skórne. Jest to całkowicie naturalne zjawisko związane z procesami oczyszczania organizmu. Uczucie zimna to również jeden z naturalnych objawów, jaki mogą się pojawić w trakcie diety detoksykacyjnej. Aby złagodzić ewentualne objawy, należy pić dużo płynów, nie zapominać o codziennym ruchu, wysypiać się, wskazane są też wizyty w saunie.

Detoks a odchudzanie

Detoks alkaliczny ma za zadanie przede wszystkim przywrócić równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu co skutkuje również poprawą przemiany materii. Spadek wagi podczas tego procesu nie jest zatem celem sam w sobie, chociaż oczywiście jest miłym skutkiem ubocznym. Pamiętać jednak należy, że prawidłowo przeprowadzony detoks trwa maksymalnie 2 tygodnie i spełnia o wiele ważniejsze funkcje niż utrata paru kilogramów. Oprócz wspomnianego już odkwaszenia organizmu możemy spodziewać się:

  • pozbycia się toksyn z organizmu
  • wzmocnienia układu odpornościowego
  • przywrócenia prawidłowego działania układu pokarmowego
  • przywrócenie skórze jędrności i blasku
  • wzrostu energii i polepszenia samopoczucie
  • polepszenia jakości snu

Na pewno detoks alkaliczny sam w sobie nie powinien być traktowany jako metoda na odchudzanie, jednak biorąc pod uwagę jego dobroczynny wpływ na nasz organizm, w tym przywrócenie prawidłowego działania układu pokarmowego możemy liczyć na naturalną utratę paru kilogramów, co będzie dodatkową nagrodą za 2 tygodnie wyrzeczeń i rezygnacji z porannej kawy lub innych, mniej zdrowych przyjemności.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest