Cudowna aromaterapia – czyli kilka słów o tym jak wybrać odpowiedni olejek eteryczny?

W dobie XXI wieku, coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnego zbierania zapachowych ziół i tworzenia z nich zapachowych mieszanek. Rozwój spowodował, że wolimy iść do sklepu i szukać zamiennika. Takie rozwiązanie na pewno jest mniej uciążliwe, ale czy idealne?

Jak rozpoznać naturalny olejek i czym się on różni od tego „chemicznego”?

Na pewno na samym początku należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Zawsze należy brać pod uwagę cenę, oraz miejsce do którego wybieramy się, aby go zakupić. Warto skierować się do sklepu ekologicznego. Większe prawdopodobieństwo jest trafienia tam na interesująca nas rzecz, niż w zwykłej drogerii. Należy również zwrócić uwagę na cenę. Niższa cena, nie zawsze oznacza dobry produkt. Zazwyczaj zamienniki, które są nam oferowane nie zawsze mają w składzie całość z naturalnych składników – są pełne chemicznych dodatków.

Weźmy jeden z najpopularniejszych olejków , lawendowy. Można go nabyć w sieci, za bardzo niską cenę, gdzie są zapewnienia o jego naturalnym pochodzeniu. Wystarczy, tylko dobrze przeczytać skład i już widzimy z czym mamy do czynienia. Trzeba spojrzeć na konsystencję – olejki, które pochodzą z naturalnych składników mają zupełnie inną. Prawdziwy olejek lawendowy, posiada działanie odprężające, antybakteryjne, doskonale również wpływa na regenerację tkanek. Po zakupie, można wlać kilka kropel do wanny. Jeśli olejek, rzeczywiście jest z naturalnych składników, wystarczą trzy krople. Można też wykonać test za pomocą papieru. Na niewielki fragment, należy wlać kilka kropel. Jeśli pozostanie tłusty, oznacza to, że produkt nie jest naturalny. Jednak, od tej zasady są wyjątki, olejki o wyrazistym kolorze zostawią ślad. Należy również zwrócić uwagę, na to jakie będzie miał zastosowanie. We wspomnianym przeze mnie wcześniej użytkowaniu aromaterapeutycznym, używamy olejków, tylko i wyłącznie destylowanych parą wodą albo tłoczonych. Inne nie nadają się do tego typu rzeczy. Olejek różany, który posiada dość wysoką cenę – 500 zł za 5ml, trzeba zapłacić co najmniej- można używać tylko do np. tworzenia perfum.

Powtórka ze szkoły

Aby zakupić naturalny olejek, należy przede wszystkim zapoznać się z chemicznym składem roślin, jaki odbywa się po destylacji. Ważna jest odmiana rośliny, jak również naturalne wariacje. Bardzo często nie zwracamy uwagę, na takie drobne szczegóły. Destylacja ma kluczowy wpływ na to, jakiej jakości będzie olejek. Przede wszystkim to, czy ilość określonego gatunku, jest adekwatna do wielkości pojemnika w jakim się odbywa oraz w jakiej temperaturze. Nawet najlepszy materiał może być zepsuty przez złą destylację, dlatego zakup bardzo często staje się nie lada wyzywaniem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest