Ból żołądka po antybiotyku – jak z nim walczyć?

Kuracja antybiotykowa często jest nieunikniona, antybiotyki nie tylko niszczą bakterie będące przyczyną choroby, ale także naturalną florę bakteryjną powodując szereg skutków ubocznych. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest ból żołądka, istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy mu zapobiec.

Kilka sprawdzonych sposobów

Przede wszystkim podczas stosowania antybiotyku warto zażywać probiotyk, jego zadaniem jest ochrona błony śluzowej żołądka i układu trawiennego. Probiotyku nie należy przyjmować równocześnie z antybiotykiem, lekarze radzą, żeby brać go w odstępie 2-3 godzin od zażycia antybiotyku. Wyjątkiem są środki, które mają w składzie szczep drożdżaka saccharomyces boulardii, który chroni bakterie jelitowe i pozwala im się odbudować. Zażywając taki probiotyk, nie trzeba zachowywać przerwy czasowej od przyjęcia antybiotyku.

Zwiększenie ilości spożywanych produktów mlecznych, a szczególnie zsiadłego mleka czy kefiru pomaga chronić ściany żołądka, wpływa pozytywnie na odbudowę flory bakteryjnej i sprawia, że o bólu brzucha możemy zapomnieć lub jest zdecydowanie mniej uciążliwy. Tak samo, jak w przypadku probiotyków wskazany jest kilkugodzinny odstęp między zażyciem antybiotyku a spożywaniem przetworów mlecznych, nie należy też nimi popijać tabletek. Wapń zawarty w tych produktach w reakcji z lekiem tworzy nierozpuszczalne w wodzie sole, przez co wchłanianie antybiotyku do organizmu jest zaburzone.

Ważne jest również, aby nie przyjmować antybiotyku na pusty żołądek, najlepiej zażywać go po śniadaniu. Niemniej jednak konieczne jest zapoznanie się z dołączoną do leku ulotką, na której znajdują się dokładne wskazania co do stosowania. Niektórych antybiotyków nie wolno łączyć z pokarmami, ponieważ mogą zadziałać ze zmniejszoną siłą.

Bóle brzucha nie muszą iść w parze z antybiotykoterapią, aby ich uniknąć, trzeba mieć świadomość tego, że mogą wystąpić przykre skutki uboczne podczas stosowania leku. Zażywanie antybiotyków bez wsparcia dla żołądka w postaci probiotyku czy produktów mlecznych zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się dolegliwości bólowych. Istotne jest, aby zapobiegać takim sytuacjom, wtedy zniwelujemy działania niepożądane i wspomożemy układ trawienny. Zdarza się, że organizm nie toleruje przepisanego antybiotyku, w takim wypadku pozostaje zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę leku.

Czytaj więcej:Ból żołądka po antybiotyku – jak z nim walczyć?
5 (100%) 1 głosów