Rezonans magnetyczny to jedno z nowocześniejszych badań obrazowych. Umożliwia ocenę wszelkich struktur w organizmie, co jest przydatne w diagnostyce wielu chorób. RM wykorzystywany jest również przez ortopedów, ponieważ dzięki niemu można ocenić m.in. stan chrząstek oraz więzadeł. Diagnozując problemy z kolanem, lekarz może zlecić rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem. Wyjaśniamy, jaki jest przebieg tego badania.
Spis treści
Rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem – co to takiego?
Rezonans magnetyczny (RM) to aparat służący do dokładnego obrazowania różnych struktur organizmu. Aparat wytwarza pole magnetyczne. Po polaryzacji jonów wodoru tworzy ono sygnał obrazu, a ten przenoszony jest do komputera. Dzięki temu na ekranie monitora można zobaczyć wiernie odwzorowane narządy lub tkanki, wyodrębnić tkanki zdrowe i uwidocznić potencjalne patologie. RM wykonuje się na dowolnym obszarze ciała.
Wielu pacjentów spotyka się z nietypowym badaniem diagnostycznym, jakim jest rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-kolana-z-chrzastkogramem . Wykonuje się go tak samo, jak pozostałe badania RM, jednak odpowiednie oprogramowanie pozwala na zmianę ustawień aparatu, dzięki czemu można uzyskać wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz struktur, zwłaszcza chrząstek stawowych.
Czemu służy rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem i jak przebiega to badanie?
Rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem umożliwia rozpoznanie wszelkich patologii i dysfunkcji w obrębie chrząstki stawowej. Dzięki oprogramowaniu i ustawieniom obrazu można je dostrzec, nawet jeśli są niewielkie, bądź gdy były niezauważalne podczas zwykłego rezonansu. Badanie pozwala także na dokładne obejrzenie wszystkich części stawu kolanowego: więzadeł, łąkotek oraz pobliskich tkanek miękkich.
Badanie rezonansu z chrząstkogramem nie różni się przebiegiem od klasycznego RM. Chory jest proszony o przyjęcie pozycji leżącej. Jego kolano zabezpiecza się na wypadek ruchu. Następnie uruchomiony zostaje aparat i w zależności od tego, czy jest otwarty, czy zamknięty, umieszcza się chorego w strefie pola magnetycznego. Wynik badania jest podstawą do postawienia rozpoznania. Dzięki niemu można także uniknąć artrografii, która polega na podaniu kontrastu do stawu.
Koszt rezonansu magnetycznego kolana z chrząstkogramem wynosi około 1000 złotych. Jest to jednak badanie bardzo precyzyjne, poza tym bezbolesne i bezinwazyjne.