Jak wybrać suplement diety dla sportowca?

Regularny wysiłek fizyczny zwiększa wydolność organizmu, ale może przyczynić się do wykorzystywania jego rezerw. Niedobór niezbędnych składników odżywczych niesie ze sobą poważne konsekwencje, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta sportowca. Mogą ją wzbogacić suplementy diety, które uzupełnią braki po treningach. Sprawdź, jakie preparaty powinny rozważyć osoby uprawiające sport.

Jakie składniki odżywcze warto suplementować?

W aptekach znajdziesz wiele preparatów polecanych dla sportowców. Niektóre uzupełniają niedobory pojedynczych składników odżywczych, inne zawierają odpowiednio skomponowane mieszanki. Rodzaje takich preparatów znajdziesz np. na stronie https://www.aptelia.pl/apteka/k7139-Suplementy_dla_sportowcow.

Praca mięśni jest kluczowa dla optymalnego treningu. Uzupełnianie niedoborów magnezu wspomaga ich działanie i łagodzi uczucie zmęczenia. Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie preparat zawiera także witaminę B6, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka z układu pokarmowego.

Dla prawidłowego działania układu ruchu niezbędna jest także obecność witaminy D i wapnia, które biorą udział w tworzeniu i przebudowie szkieletu. Dzięki nim kości są mocne i wytrzymałe, tak aby stanowiły oparcie dla mięśni. Preparaty z wapniem i witaminą D mają duże znaczenie podczas regeneracji po kontuzjach, przede wszystkim złamaniach.

Intensywne treningi to także zwiększone pocenie się, a wraz z nim utrata wody i elektrolitów. Dlatego podczas wysiłku fizycznego nie zapomnij o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu niedoborów najważniejszych pierwiastków, jak np. sód i potas, które pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową ustroju.

Wydolność organizmu zależy w dużym stopniu od procesów zachodzących na poziomie komórki. Karnityna wspomaga transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, dzięki czemu mogą wykorzystywać tłuszcze jako wydajne źródło energii dla pracujących mięśni.

Białka i aminokwasy mogą być polecane dla sportowców jako „substraty” do budowy mięśni, ale pełnią też dodatkowe funkcje. Przykładowo arginina zwiększa przepływ krwi w organizmie, a lizyna jest zalecana podczas rekonwalescencji po naciągnięciu mięśni.

Żeń-szeń i zawarte w nim ginsenozydy zwiększają możliwości hemoglobiny do transportowania tlenu we krwi, przez co wydajniej dostarcza go do mięśni i mózgu. Kofeina i guarana zwiększają natomiast wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, które działają pobudzająco na organizm.

Kiedy i jak przyjmować suplementy?

Sposób, czas i schemat suplementacji jest dobierany indywidualnie dla każdego sportowca. Zależy przede wszystkim od potrzeb konkretnego organizmu, sytuacji, w jakiej się znajduje, np. regeneracja po kontuzji, i od uprawianej dyscypliny. Sporty wytrzymałościowe, takie jak bieganie, kolarstwo czy pływanie, wymagają częstszego przyjmowania preparatów podczas treningów niż choćby sporty walki czy siłowo-szybkościowe.

Pamiętaj, że bezpieczna i skuteczna suplementacja musi przebiegać pod kontrolą profesjonalisty. Zanim rozpoczniesz przyjmowanie preparatów uzupełniających dietę, skonsultuj się z lekarzem lub trenerem. Z ich pomocą określisz swoje zapotrzebowanie i dobierzesz odpowiednie suplementy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest