Anemia – przyczyny, objawy i leczenie

Anemia  czyli niedokrwistość to spadek stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) lub liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC) poniżej wartości prawidłowych. Jej objawy często są lekceważone, ponieważ objawy tłumaczymy przepracowaniem lub zmęczeniem. Anemia jednak może prowadzić do chorób serca i jest groźna dla mózgu, dlatego w przypadku symptomów choroby należy niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza.

 

Anemia jest diagnozowana na podstawie wyników badania krwi:

  • hemoglobina jest to białko odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie. Norma hemoglobiny wynosi u kobiet 12-16 g/dl, a u mężczyzn 13-18g/dl;
  • hematokryt to stosunek objętości krwinek do objętości całkowitej krwi. W warunkach prawidłowych wynosi powyżej 40% u mężczyzn i 37% u kobiet;
  • erytrocyty to inaczej krwinki czerwone zawierające w swojej budowie hemoglobinę i transportujące tlen. Norma dla erytrocytów u kobiet wynosi 3,6-5,0 mln/mm3 a u mężczyzn 4,2-5,4 mln/mm3.

Rodzaje anemii (przebieg anemii):

  1. anemię łagodną – poziom hemoglobiny wynosi od 10 do 12 g/dl;
  2. anemię umiarkowaną – poziom hemoglobiny wynosi od 8 do 9,9 g/dl;
  3. anemię ciężką – poziom hemoglobiny wynosi od 6,5 do 7,9 g/dl;
  4. anemię zagrażającą życiu – poziom hemoglobiny wynosi poniżej 6,5 g/dl.

Objawy anemii

  • zmęczenie i znużenie
  • osłabienie
  • zawroty głowy
  • blada i przesuszona skóra
  • włosy przesuszone, łamliwe
  • kołatanie serca
  • senność
  • skłonność do depresji

Jakie są przyczyny anemii?

Jedną z podstawowych przyczyn anemii jest niedobór żelaza w naszym organizmie. Jego brak przez dłuższy okres czasu skutkuje zmęczeniem, bólem i kołataniem serca, zadyszką, czy bólem głowy. Dodatkowo skóra robi się blada, łatwiej łamią się paznokcie i zauważamy wypadanie włosów.Po zdiagnozowaniu anemii z powodu niedoboru żelaza następuje leczenie, które polega przede wszystkim na ustaleniu przyczyny utraty pierwiastka i uzupełnienie jego braków. W tym celu do diety wprowadza się warzywa strączkowe oraz czerwone mięso, ale także w niektórych przypadkach stosuje się zastrzyki z żelazem.

Na anemię mogą także cierpieć osoby u których występuje niedobór witaminy B12, która pojawia się wraz z niewłaściwą dietą lub nadczynnością tarczycy. Ten typ anemii nazywany jest niedokrwistością złośliwą. W początkowej fazie odczuwamy brak apetytu, zaparcia i ból brzucha. W późniejszym etapie pojawia się wygładzenie i palenie języka oraz spadek wagi. W tym przypadku anemię leczy się za pomocą zastrzyków z witaminą B12.

Kolejnym powodem anemii jest niedobór kwasu foliowego, którego brak odpowiada za podział komórkowy, a ilość erytrocytów jest nienaturalnie duża. Przyczynami, przez które w naszym organizmie brakuje kwasu foliowego to przede wszystkim zespół upośledzonego wchłaniania, nowotwory, nadużywanie alkoholu, ciąża, czy laktacja. Objawia się osłabieniem wzroku, zaburzeniami równowagi, pojawiają się przebarwienia skórne, a także odczuwamy mrowienie rąk oraz stóp. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów bogatych w kwas foliowy oraz uzupełnienie diety o warzywa i owoce.

Leczenie anemii

Leczenie anemii to przede wszystkim uzupełnienie deficytu witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza, w zależności od przyczyny schorzenia. W najcięższych przypadkach konieczne jest przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych w warunkach szpitalnych. Duże znaczenie odgrywa także leczenie chorób ogólnych, które często odpowiadają za rozwój anemii. Wczesna diagnoza to szansa na szybkie wyleczenie anemii, należy jednak pamiętać, że samodzielna próba walki z chorobą może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest