5 domowych sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie tętnicze

Co czwarty Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Powikłania tej dolegliwości mogą być poważne — to między innymi niewydolność nerek, serca, a nawet miażdżyca. Aby skutecznie pozbyć się tego problemu zdrowotnego, należy poszukać przyczyny choroby. Nie da się ich określić precyzyjnie, ponieważ na ryzyko wystąpienia nadciśnienia wpływają różne czynniki.

Sprawdź 5 domowych sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie tętnicze

1.Utrzymuj prawidłową wagę

Nadwaga jest jednym z czynników zwiększającym ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Osoby o zawyżonej masie ciała są aż dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie tej dolegliwości. Dodatkowo istnieje zależność między masą ciała a ciśnieniem — im więcej ważymy, tym większe jest ciśnienie tętnicze. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała to jeden z najważniejszych sposobów na przeciwdziałanie rozwojowi choroby.

2.Nie spożywaj soli

Jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się problemu nadciśnienia tętniczego, przestań dosalać.
Wbrew pozorom sól to element diety, który bardzo łatwo wyeliminować z diety, ponieważ organizm człowieka potrzebuje tylko 3 dni, żeby się od niej odzwyczaić. Jeśli odstawisz sól, Twoje ciśnienie tętnicze spadnie znacząco.

3.Pozbądź się stresu

Długofalowy stres jest przyczyną rozwoju nadciśnienia tętniczego, ale również wielu innych chorób np. serca czy płuc. W ciągu dnia zawsze znajdź trochę czasu, żeby się wyciszyć i zrelaksować. Taka chwila odpoczynku obniża ciśnienie tętnicze.

4.Unikaj kofeiny

Spożywanie dużych ilości kawy jest wrogiem w walce ze zbyt wysokim ciśnieniem. Mimo wielu zdrowotnych właściwości kawy, osoby borykające się z tą dolegliwością powinny ograniczyć jej spożycie do minimum. Ciśnienie po wypiciu kawy rośnie u każdego, nawet u zdrowej osoby.

5.Ćwicz systematycznie

Wystarczy, że regularnie przez 30 minut dziennie będziesz wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną, a Twoje ciśnienie spadnie. Dobrą formą ruchu dla osób z problemami z nadciśnieniem będzie spacer, pływanie lub jazda na rowerze czy rolkach.

5 domowych sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie tętnicze
5 (100%) 1 głosów